|   | 
 • 2017 ALES Sonbahar sonuçları açıklandı


  2017 ALES Sonbahar sonuçları açıklandı
  ALES sınavı sonuçları bugün açıklanıyor. ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları ÖSYM'nin resmi web adresi ais.osym.gov.tr sonuç ekranı üzerinden sorgulanabilir.i...

  2017 sonbahar ALES sınav sonuçları bugün açıklanıyor. Tezli yüksek lisans eğitimi ve akademisyenlik başvurularından istenilen ALES puanınasahip olmak için ALES sınavına girmek gerekiyor. ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları ais.osym.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak. Resmi Gazete'de yapılan yönetmelik değişikliği ile ALES’in geçerlilik süresi değişti. ALES sınavı puanının geçerlilik süresi ise 5 yıl olarak değiştirildi. İşte ALES sonuçları sorgulama sayfası...

  ALES SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) takvimine göre ALES sınav sonuçlarının bugün (21 Aralık 2017) saat kaçta açıklanacağına dair henüz kesin bir saat verilmemekte. Ancak ALES sonuçlarının saat 17.00 civarında açıklanacağı tahmin ediliyor.

  ALES SINAV SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

  2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi (ALES 2017) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

  2018 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ SINAVI NE ZAMAN?

  2018 ALES ilkbahar dönemi sınav başvuru tarihleri 7 Mart 2018 tarihinde başlıyor, 15 Mart 2018 tarihinde sona eriyor. O tarihleri içerisinde başvuramayanlar için geç başvuru günü 28 Mart 2018 tarihi olarak açıklandı. Sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlarınaçıklanacağı tarih ise 7 Haziran 2018.

  ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  ÖSYM ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI

  2018 ALES SONBAHAR DÖNEMİ SINAVI NE ZAMAN?

  2018 ALES sonbahar dönemi sınav başvuru tarihleri 19 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 27 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor. Sınava girmek isteyip başvuruyu kaçıranlar ise geç başvuru günü 10 Ekim 2018. Sınav tarihi 18 Kasım 2018. ÖSYM, sonuçların açıklanacağı tarihi yayınladı: 18 Kasım 2018.

  ALES NEDİR?

  ALES'in açılımı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'dır. Ülkemizde, lisans üstü eğitim ve akademik kadrolara atanabilmek için, ALES'e girmiş olmak ve başarılı sayılabilecek bir puan almış olmak gerekir. Lisansüstü eğitim için, ALES'ten alınması gereken minimum puan 55, akademik kadrolara atanabilmek için alınması gereken minimum puan 70'tir. Ancak her durumda bu puanlar yeterli olmayabilir, bazı üniversiteler lisansüstü eğitim için 55'ten fazla veya akademik kadrolara atanabilmek için 70'ten fazla puan gerektirebilir, ayrıca bazı akademik kadrolara atanabilmek için, adayların yabancı dil bilgisi seviyelerini de YDS sınavı ile kanıtlamış olmaları gerekir. Ve ayrıca bu sınavdan da 55 veya 70 üzeri bir puan almış olmaları gerekir. Alınan bu puanlar, ALES sınavları için 3 sene boyunca geçerlidir ve bu süre boyunca aday, 3 sene boyunca girdiği ALES sınavlarından istediği puanı kullanabilir. Lisansüstü eğitim haricinde, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı, uzman, çevirici veya araştırma görevlisi gibi kadrolara ALES sınavından veya bu sınavın yanında girilmesi gereken YDS sınav puanıyla girilebilir. Ayrıca yurt dışı lisansüstü eğitim programlarına, ALES'ten alınan puan ile başvurulabilir.


  Etiketler

  YORUM YAP!

  Ad (Rumuz)

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

follows

ÜniversiteHaber.com Üniversite ve gençlik gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.